Ćwiczenia aerobowe

W jaki sposób odpowiednio wykonywać trening aerobowy

Ćwiczenia aerobowe

Trening aerobowy

Trening Aerobowy - wprowadzenie

Wydaje się być oczywiste, że ćwiczenie pomagają zrzucić zbędne kilogramy, jak i znacznie poprawić stan zdrowia, a co za tym idzie również samopoczucie. Takie podejście jest jak najbardziej odpowiednie, jednak warto zdawać sobie sprawę, jak właściwie powinny wyglądać ćwiczenia aerobowe i w jakich odstępach czasowych powinny być one wykonywane. Niestosowanie się do standardów może doprowadzić do obciążenia organizmu, co przynosi skutki odwrotne do oczekiwanych. Każda osoba decydująca się na ćwiczenia powinna mieć świadomość, że tempo i intensywność ćwiczeń powinny być dostosowana adekwatnie do możliwości danego organizmu. Trening aerobowy ma przede wszystkim wzmocnić organizm i poprawić jego kondycję fizyczną, dlatego nie wolno dopuścić do sytuacji, kiedy dzień po ćwiczeniach nie będziemy w stanie zrobić kroku w przód.

trening aerobowy
trening aerobowy
trening aerobowy
trening aerobowy

Intensywność ćwiczeń aerobowych

Nie należy zapominać, że każdy organizm inaczej reaguje na wysiłek. Każda osoba zaczynająca ćwiczenia aerobowe powinna na swój sposób poznać własne możliwości i stopniowo zmieniać intensywność ćwiczeń.

Podczas ćwiczeń główną regułą jest dotlenianie mięśni, dlatego nie wolno zapominać o płynnym oddychaniu, które może może zostać uniemożliwione podczas zbyt intensywnych ćwiczeń. Tym sposobem, nasz oddech może stanowić prostą wytyczną, dzięki której wiemy, na ile możemy sobie pozwolić- gdy zaczynamy tracić oddech, jest to znak, że nieco przeceniamy swoje możliwości. Kontrolując swój oddech możemy także spostrzec, kiedy jesteśmy w stanie pozwolić sobie na więcej- kiedy czujemy, że po dłuższym czasie treningu nie odczuwamy zmęczenia, jest to znak, że możemy dać z siebie więcej.

Ile powinien trwać trening aerobowy -jak często ćwiczyć?

Podręcznikowy trening powinien trwać 90 minut, jednak w zależności od intensywności ćwiczeń oraz możliwości danego organizmu można skrócić go najwyżej do 60 minut. Wysiłek, jaki wkładamy w krótsze ćwiczenia może okazać się całkiem zbędny, ponieważ spalanie zazwyczaj zaczyna się po 30-40 minutach treningu. Zbyt długie i intensywne ćwiczenia także nie są wskazane, ponieważ mogą doprowadzić do wycieńczenia organizmu i tym samym uniemożliwić kontynuowanie programu treningów. Istotnym czynnikiem, który pozwala na osiąganie oczekiwanych skutków jest także regeneracja organizmu. Aby organizm nie był przemęczony, co uniemożliwiło by kolejne treningi, warto opracować system, w którym ćwiczenia wykonywane są co drugi dzień- taki plan pozwala na zwiększenie intensywności i regularności ćwiczeń. Warto zatem znaleźć pewien 'złoty środek', który umożliwi osiąganie oczekiwanych wyników i tym samym nie spowoduje zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu.

Każda osoba, która szanuje swoje zdrowie powinna poznać możliwości swojego organizmu, jeszcze przed wdrążaniem się w konkretny program ćwiczeniowy, co pozwala uniknąć rozczarowań, jakimi mogą okazać się różnego rodzaju kontuzje oraz wycieńczenie organizmu, co nie tylko uniemożliwia dalsze wykonywanie ćwiczeń, ale także codzienne funkcjonowanie.

A jak ćwiczyć, by spalić tłuszcz?

Jeśli właśnie to jest głównym celem treningu aerobowego pamiętajmy dwie rzeczy:

  • spalanie wymaga dużej ilości tlenu w mięśniach,
  • spalanie rozpoczyna się dopiero po 30-40 minutach treningu.

Co to oznacza w praktyce?

Treningi nie mogą być zbyt intensywne – musimy być w stanie swobodnie oddychać – byśmy byli w stanie dostarczyć odpowiednią ilość tlenu. Poza tym trening powinien trwać przynajmniej 60 minut, najlepiej zaś by było to ok. 90 minut.

Odpowiedzmy jeszcze na pytanie, jak często stosować treningi aerobowe. Takie minimum to dwa razy w tygodniu. Najlepszym rozwiązaniem są natomiast ćwiczenia co drugi dzień – na zasadzie dzień treningu i dzień odpoczynku i regeneracji organizmu, i znowu dzień treningu itd.

trening aerobowy