Jak jeść zdrowo

Podstawy zdrowego odżywiania

dieta po 40

Jak jeść zdrowo

Jak jeść zdrowo?

Zdrowe odżywianie bez wątpienia cieszy się od jakiegoś czasu rosnącym zainteresowaniem. Ludzie zyskują większą świadomość tego, że warto dbać o zdrowie przy pomocy właściwiej diety. Wiele osób uważam, że zdrowe odżywianie jest niezbyt przyjazne dla portfela. Taka opinia jest dość usprawiedliwiona – specjalne sklepy ze zdrową żywnością nie są na kieszeń każdego człowieka. Jeśli zaś przeglądamy blogi i strony internetowe o zdrowym odżywianiu, zwykle atakują nas diety wymagające codziennego spożywania łososia, drogich egzotycznych owoców i innych składników z wyższej półki. A przecież wcale nie musi tak być. Zdrowe odżywianie może wykorzystywać składniki, które każdy bez problemu może mieć w swojej lodówce, ponadto – pamiętajmy – aby zdrowo jeść, trzeba również odpowiednio jeść pod kątem „techniki”.

Przede wszystkim pamiętajmy o różnorodności. Warto wydrukować sobie specjalną piramidę żywienia, która wskaże, których składników należy spożywać najwięcej, których nieco mniej. Pamiętajmy, że każdy dzień powinien dostarczyć organizmowi nawet 60 różnych elementów.

Podstawą diety zwykle jest pieczywo. Jeśli chcemy zdrowo jeść, wybierajmy chleb i bułki pełnoziarniste. Zasada pełnych ziaren powinna dotyczyć także makaronu oraz innych produktów zbożowych.

Nawet dziecko wie, że zdrowe odżywianie się jest nierozłączne ze spożywaniem dużej ilości warzyw i owoców. Najlepiej przyjmować je z każdym posiłkiem w ciągu dnia. Może to być dodatek do kanapki, do obiadu, sałatka warzywna lub owocowa, świeżo wyciśnięty sok lub, po prostu, schrupana marchewka czy zjedzony owoc w postaci nieprzetworzonej.

Jak zdrowo jeść

Na co zwrócić uwagę przy zdrowym żywieniu

Stosując dietę i starając odżywiać się zdrowo koniecznie zwróć uwagę na poniżej opisane kwestie. Jest to bardzo istotna kwestia we właściwym procesie zdrowego żywienia.

Spożywaj duże ilości warzyw

Według najnowszych zaleceń żywieniowych powinniśmy spożywać 9 porcji warzyw i owoców każdego dnia czyli powinny znajdować się w prawie każdym posiłku.

Jedz 5 posiłków dziennie

Jedząc w ten sposób zapewnisz sobie mnóstwo energii przez cały dzień, uchronisz się przed napadami głodu i ciągłym zmęczeniem.

Jedz różnorodne produkty

Postaraj się, aby w Twoim dziennym jadłospisie znalazły się artykuły zakwalifikowane do wszystkich grup produktów spożywczych.

Stop przetworzonym produktom

Unikaj wszelkich fast foodów oraz gotowych dań dostępnych w sklepach. Te zawierają dużą ilość konserwantów i wzmacniaczy smaku i zapachu.

Nawodnij swój organizm

Woda spełnia liczne funkcje w naszym organizmie, bierze udział w wielu procesach oraz jest odpowiedzialna za transport substancji odżywczych.

Korzystaj z soli jak najrzadziej

Dzienne spożycie chlorku sodu powinno wynosić 5 gram (mała łyżeczka). Przeciętne spożycie soli w Polsce wynosi aż 15 gram na osobę na dzień!

Jak zdrowo jeść Jak zdrowo jeść

Zdrowe odżywianie - czy to dieta?

O zdrowym odżywianiu zapewne słyszał każdy. Prawdopodobnie większość potrafi także wymienić przynajmniej pięć składników, mających pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Chociaż zdrowe żywienie stało się ostatnio dość modne, jak się okazuje niewiele osób wie, jak się do niego stosować i przede wszystkim co zrobić, aby zdrowe posiłki były także smaczne. Zupełnie bez powodu, zdrowa dieta kojarzona jest z wszelkimi niedogodnościami, takimi jak np. spożywanie produktów, wykraczających poza nasze preferencje smakowe. Często sami katujemy się wszelkimi głodówkami, a w najlepszym wypadku składnikami, w przypadku których sam zapach jest dla nas po prostu odrażający. Aby osiągnąć sukces żywieniowy potrzebna jest przede wszystkim odpowiednia motywacja, a taką możemy uzyskać dzięki dostosowaniu diety do swoich prywatnych nawyków żywieniowych.

Zdrowe żywienie - co może uatrakcyjnić naszą dietę?

Aby zdrowe posiłki za każdym razem zachęcały nas do ich skosztowania, warto skupić się przede wszystkim na ich różnorodności. Jednostajne manu nie tylko zniechęcająca do zdrowego odżywiania, ale także negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu, który potrzebuje zróżnicowanej diety, bogatej w różne składniki odżywcze. Podczas sporządzania posiłków należy zastanowić się jakie składniki warto dodać, aby danie okazało się prawdziwą bombą witaminową. Jak się okazuje lista zdrowych produktów jest bardzo szeroka i nawet najbardziej wybredny smakosz może znaleźć w niej coś dla siebie.

Prawidłowa dieta żywieniowa powinna być bogata przede wszystkim w owoce i warzywa, które jakby nie patrzeć są podstawowym składnikiem w każdej kuchni. Ponadto istotną rolę pełni chude mięso, dzięki któremu zyskujemy energię niezbędną np. do regularnych ćwiczeń, ale również dla poprawnego funkcjonowania podczas wykonywania zwyczajnych czynności. Warto także pamiętać, że bardzo zdrowe są również produkty zbożowe, takie jak np. ciemne pieczywo lub musli, które może stanowić zarówno składnik pysznego deseru, jak i chrupiący dodatek do sałatki. Nie wolno zapominać, że istotną rolę w diecie pełnią nie tylko posiłki, ale także napoje. Każda dorosła osoba powinna wypijać dziennie przynajmniej 2,7 l wody w przypadku kobiet i 3,7 l wody biorąc pod uwagę zapotrzebowanie mężczyzn. Naturalnie, ciągłe picie czystej wody może okazać się nieco nudne, ale i na ten problem łatwo znaleźć rozwiązanie.

W celu urozmaicenia walorów smakowych spożywanych napojów zalecane jest picie świeżo wyciskanych soków, które są nie tylko smaczne, ale także zawierają dużą dawkę niezbędnych witamin. Trzeba jednak uwzględnić fakt, jak niebezpieczne może okazać się picie gotowych soków, jakie zawierają wiele składników chemicznych, a przede wszystkim spore ilości cukru lub substancji słodzących, które podobnie jak słodycze są w stanie dodać nam niepotrzebnych kilogramów.

Warto zdawać sobie sprawę, że dobra dieta jest podstawą jeśli chodzi o zdrowy styl życia. Wystarczy odrobina kreatywności, aby z wydawałoby się zwyczajnych produktów, wyczarować pyszności i tym samym oczarować zdrową dietą nie tylko własne podniebienie, ale także swoich najbliższych.

Wprowadzanie wszystkich zasad zdrowego odżywiania do swojego życia może wydawać się bardzo trudne. Przecież mało kto jest w stanie z dnia na dzień całkowicie wywrócić swój jadłospis do góry nogami i nagle zacząć jeść w 100% zdrowo.

jak odżywiać się zdrowo