Odkwaszanie organizmu

Jak sobie poradzić z zakwaszonym organizmem?

odkwaszanie organizmu

Odkwaszanie organizmu

dieta dla kobiet biznesu

Czym jest zakwaszenie organizmu?

Zakwaszenie organizmu to problem, który – wedle statystyk – dotyczy nawet 80% populacji na świecie. Często jednak jego objawy są ignorowane lub zrzucane na stres, tempo życia i inne przyczyny. A co może wskazywać na to, że organizm został zakwaszony? Wśród objawów znajduje się m.in.:

  • problemy trawienne, głównie zaparcia,
  • ciągła senność i zmęczenie,
  • problemy z utrzymaniem wagi – szybkie przybieranie kilogramów, trudności z ich zrzuceniem,
  • osłabione paznokcie, włosy, skóra w gorszej kondycji,
  • częste bóle głowy, kręgosłupa, stawów i mięśni,
  • sińce pod oczami.

Czy Twój organizm jest zakwaszony?

Jeśli zauważasz u siebie większość z tych symptomów, prawdopodobnie Twój organizm jest zakwaszony. A co to oznacza? Przede wszystkim to, że prowadzimy niewłaściwą dietę. Człowiek spożywa dwa rodzaje pokarmów – zakwaszające pH krwi oraz alkalizujące (niwelujące kwasy). Ważne, by w organizmie została zachowana równowaga. W przypadku dominacji przez dłuższy czas tych pierwszych mówimy właśnie o zakwaszeniu.

Wśród produktów zakwaszających organizm wymienić należy przede wszystkim mięso, wędliny, pieczywo i inne produkty zbożowe, alkohol, kawa, czarna herbata, słodycze, ryby oraz tłuszcze zwierzęce. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że zakwaszenie może zostać spowodowane także długotrwałym stresem oraz brakiem aktywności fizycznej.

Co robić w przypadku zakwaszenia organizmu

Jak można walczyć z zakwaszeniem? Nie jest trudno przywrócić organizmowi równowagę kwasowo-zasadową. Wystarczy tylko ograniczyć (wcale nie trzeba całkowicie z nich rezygnować) produkty zakwaszające organizm, zwiększając w codziennej diecie ilość produktów zasadowych. Tym sposobem trzeba położyć nacisk na produktach bogatych w magnez, sód, potas oraz wapń. W codziennej diecie powinno więc znaleźć się dużo warzyw i owoców (zwłaszcza pomidor, szpinak, brokuły, burak, truskawki, banany i cytrusy). Korzystnie w walce z zakwaszeniem organizmu radzi sobie również kasza jaglana i gryczana.

Pamiętajmy o tym, by o odpowiednią profilaktykę w dziedzinie zachowania równowagi kwasowo-zasadowej organizmu warto praktykować w codziennej diecie, nawet wtedy, gdy problem zakwaszenia nie ma jeszcze miejsca.

Produkty kwasotwórcze

  • Mięso i wędliny - szczególnie wieprzowina
  • Cukier i produkty zawierające cukier
  • Biała mąka pszenna i produkty pochodne
  • Czarna herbata, kakao i czekolada
  • Sztuczne słodziki oraz w szczególności sól

zapobiegające zakwaszeniu

  • Bakłażany, dynie, cukinie, ogórki
  • Sałaty liściaste, botwina, szpinak (surowy - sałatki)
  • Soki warzywne i owocowe świeże bez cukru
  • kiwi, arbuz, ananas, banan, truskawki
  • daktyle, figi, rodzynki i inne suszone owoce

Odkwaszanie organizmu

akt, że w dzisiejszych czasach bywamy często zmęczeni lub odczuwamy bóle głowy raczej już nikogo nie dziwi. Dla większości osób wydaje się być normalne, że po całym dniu pracy czujemy senność. Jednak jak to się dzieje, że są osoby, które po ośmiogodzinnej pracy mają jeszcze ochotę na realizowanie swego hobby, uprawianie sportu lub spędzanie czasu z rodziną, podczas gdy my nie mamy ochoty na nic? Albo co gorsza, co pozostaje zrobić, gdy nawet po odpowiedniej dawce snu, nasz organizm od samego rana odmawia posłuszeństwa? W tej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak zastanowić się nad równowagą kwasowo-zasadową organizmu. Objawy omówiliśmy już powyżej.

Na czym właściwie polega zakwaszenie organizmu?

Zazwyczaj do zakwaszenia organizmu dochodzi poprzez złą dietę oraz stres. W dzisiejszych czasach często nie mamy nawet czasu zastanowić nad tym co jemy, pomijając już jakie zmiany w pH naszej krwi może wprowadzić dany posiłek. Jak się okazuje, nieraz spożywanie zdrowych posiłków może nie wystarczyć, abyśmy mogli cieszyć się świetnym samopoczuciem. Kiedy już decydujemy się na zdrową dietę, warto zwrócić uwagę, by produkty były zróżnicowane, co pozwala na zachowanie odpowiedniej gospodarki kwasowo-zasadowej. Aby być świadomym, jak zorganizować dietę, by nie dopuścić do zakwaszenia, warto wyróżnić produkty, które mogą mieć szczególny wpływ na zakwaszanie organizmu.

Chociaż zakwaszenie potrafi nieść za sobą wiele nieprzyjemności, nie jest ono zbyt trudne do wyeliminowania. Aby uniknąć zakwaszenia wystarczy pamiętać, aby regularnie spożywać warzywa oraz owoce. Wskazane jest także sporządzanie posiłków na bazie kaszy oraz inne produkty bogate w magnez, potas i wapń.

Warto docenić fakt, że już niewielkie zmiany wprowadzone w nasze menu, potrafią znacznie poprawić nasze samopoczucie. Fakt, że żyjemy dynamicznie nie może stanowić usprawiedliwienia naszych żywieniowych zaniedbań, podczas gdy zmiany w diecie wcale nie wymagają dużego nakładu czasu, ani energii. Ponadto nie wolno zapominać, że zakwaszenie organizmu może spowodować nie tylko niewłaściwa dieta, ale także stres. Warto zastanowić się w jakich sytuacjach jesteśmy szczególnie narażeni na bodźce stresogenne i postarać się je w możliwym stopniu wyeliminować.

W przyrodzie nic nie ginie i nasz organizm doskonale o tym wie, dlatego dzięki trosce o własne zdrowie możemy znacznie zwiększyć swoją wydajność w pracy i zyskać sporą dawkę energii na realizację swoich marzeń. Ponadto, zachowanie odpowiedniej równowagi kwasowo-zasadowej dodaje wiele wigoru i co za tym idzie umożliwia maksymalne wykorzystanie czasu wolnego.

Pamiętaj o kilku ważnych rzeczach. Dieta powinna się składać:

  • W 80 % z produktów zasadotwórczych i obojętnych
  • W 20 % z produktów kwasotwórczych

Współczesna dieta zawiera odwrotne proporcje.

Smak pożywienia nie odpowiada jego działaniu. Sok z cytryny jest zasadotwórczy pomimo kwaśnego smaku, cukier jest kwasotwórczy pomimo słodkiego smaku!!

Codziennie spożywaj jak najwięcej produktów zasadotwórczych. Wybieraj je spośród tych, które są zalecane lub obojętne (+, 0) dla Twojej grupy krwi.

odkwaszanie organizmu odkwaszanie organizmu
odkwaszanie organizmu