Blog Fitness Styl Życia

Piszemy na temat fitness i zdrowego stylu życia

Genetyka czy nasze błędy – dlaczego tyjemy?

290xX_Menopauza_a_tycie.jpg
Nietrudno jest zauważyć rosnącą falę otyłości na całym świecie. Ludzie nie dbają o swoje ciało, jedzą byle, co i prowadzą siedzący tryb życia. Niestety to może odbić się bardzo źle na ich zdrowiu w przyszłości i dlatego też nie popełniaj takich błędów.

Genetyka – nasz wróg. Czy aby na pewno?

Wiele osób mówi, że ich otyłość spowodowana jest genetyką i tym, że pewnie odziedziczyli takowe skłonności do tycia po którymś z członków rodziny. Jednakże jak wynika z badań i obserwacji jest to nieprawda. Otóż na to, że przybieramy na wadze ma wpływ przede wszystkim nasz styl życia. Nie można usprawiedliwiać tego uwarunkowaniami genetycznymi. Warto wiedzieć, jakie są przyczyny, z których zapewne nie zdajesz sobie sprawy, a mają one znaczący wpływ na Twoją wagę.
Spiesz się powoli

Przede wszystkim nie warto spieszyć się podczas spożywania posiłków. Żyjemy w czasach, kiedy każdy gdzieś się ciągle śpieszy. Warto jednak na moment zwolnić i w spokoju zjeść swój posiłek, gdyż oszczędzi Ci to ewentualnych problemów z przewodem pokarmowym, który zdecydowanie nie lubi pośpiechu. Jak pokazują badania, szybkie jedzenie może znacznie przyczyniać się do powstawanie tkanki tłuszczowej, gdyż sprzyja to przejadaniu się i spożywaniu zdecydowanie większej ilości pokarmów. Najlepiej, więc starannie przeżuć każdy kolejny kęs, aby mózg dostał sygnał, że jesteś najedzony.
Powiedz nie!

Ważna cecha to asertywność. Musisz potrafić odmówić, kiedy ktoś będzie Cię częstował niezdrowym jedzeniem, jak na przykład chipsy, frytki, czekoladki itp. Staraj się trzymać swoich zasad, bowiem otoczenie ma na nas zawsze duży wpływ. Czyli jeśli jesteś na imprezie i biesiadnicy zamawiają sobie pizzę czy golonkę, to tego zapijają to wódką, to najlepiej jest wybrać coś innego. Oczywiście raz na jakiś czas nie zaszkodzi, niemniej jednak, jeśli zbyt często będziesz dawał się namówić, to niestety możesz się pożegnać ze szczupłą sylwetką.

Genetyka, a temperatura

Co ciekawe, badania naukowe wykazują, że osoby, które przebywają w pomieszczeniach o temperaturze w granicach 19-20 stopni Celsjusza mają mniejszą tendencję do tycia. Dzieje się tak, dlatego, ze organizm musi wydatkować więcej energii, aby dobrze ogrzać nasze ciało. W przypadku, kiedy znajdujesz się w bardzo dobrze nagrzanych pokojach, ten wydatek jest o wiele mniejszy, co sprzyja gromadzeniu tłuszczu.

Podejmij działanie bycia zdrowym przez cały rok

Oczywiście to jest tylko kilka czynników, które warto uwzględniać przy rozpatrywaniu tematu dotyczącego tycia. Tak naprawdę kluczowe znaczenie zawsze ma dieta i ruch, którego przeważnie brakuje.  Stąd też zrzucanie winy na rzekomą genetykę, która w większości przypadków nie odgrywa większej roli. Oczywiście czasami trafiają się przypadki osób, gdzie pomimo usilnych prób nie udaje się stracić zbyt wielu kilogramów. Najczęściej jednak jest to wtedy wynik jakiejś choroby, więc sprawa w takich wypadkach jest zupełnie innego kalibru, gdyż osoby takie chciałyby schudnąć, robią wszystko w tym kierunku, aczkolwiek ich organizm nie pozwala na utratę wagi. Jednak, jeśli tłumaczysz swoje lenistwo genetyką, to niestety, ale coś jest chyba nie tak i trzeba się nad tym zastanowić. Już dziś dowiedz się jak jeść zdrowo i jaką dietę zastosować, żeby być zdrowym przez cały rok.