Blog Fitness Styl Życia

Piszemy na temat fitness i zdrowego stylu życia

Pieczywo bezglutenowe – nadaje się dla ćwiczących na siłowni?

bread-399286_640

Nie da się ukryć, że w ostatnich latach znacznie wzrosło zainteresowanie ludzi produktami bezglutenowymi. W społeczeństwie tego typu produkty są uważane za zdrowe, czyli takie, które jak najbardziej warto spożywać, bowiem niosą one ogromne wartości dla naszego organizmu. Czy rzeczywiście jest to prawda i czy nie jest to zachwyt nieuzasadniony?


Otóż ciekawe jest to, że na dietę bezglutenową przechodzą także Ci, u których nie wykryto żadnych zaburzeń układu trawienia ani chorób takich jak celiakia czy alergia na gluten. Jednakże w sieci wiele artykułów dotyczy tzw. Wrażliwości na gluten, bowiem według statystyk może na to cierpieć nawet 7% całej populacji, co nie jest liczbą małą. Można wiec wybiec ze stwierdzeniem, że jak najbardziej unikanie produktów z glutenem jest usprawiedliwione. Niemniej jednak wcale nie jest tak w przypadku osób, które nie mają problemu z tolerancją glutenu i białek zbożowych. Warto także obalić mit, że dieta nie zawierająca w sobie produktów glutenowych pomaga znacznie w budowaniu lepszej sylwetki. Co ciekawe, wiele osób uważa, że bezglutenowe rzeczy nie są też specjalnie wartościowe dla naszego ciała. Jak to jednak ma się do pieczywa?
Otóż jak najbardziej pieczywo bezglutenowe warto wprowadzić do diety, ale raczej jako jej urozmaicenie, a nie podstawa. Generalnie, jeśli chodzi o skład tych produktów, to przede wszystkim jego składnikami są głównie skrobia lub mąka, aczkolwiek tylko wtedy kiedy nie zawierają inne glutenu, gdyż wcześniej został usunięty. Oczywiście nie są to jedyne składniki, gdyż przeważnie jeszcze jest tam dodawane kilka innych, niemniej jednak zasada jest taka, że nie mogą one zawierać glutenu. Tak więc ostatecznie taki chlebek otrzymuje się z: mąki kukurydzianej, ryżowej, gryczanej czy jaglanej. Niestety na tym się nie kończy, gdyż znaleźć tam można także wiele substancji stabilizujących czy zagęszczających, które już szczególnie zdrowe nie są.
Jak wygląda w tym wypadku wartość odżywcza takiego pieczywa? Tak naprawdę wszystko zależy od tego na jakie się zdecydujemy, gdyż pomimo tego, że można otrzymać naprawdę bogaty w składniki odżywcze chleb bezglutenowy, to przeważnie jest inaczej. W związku z tym pieczywo, które można najczęściej spotkać w sklepach jest mocno ubogie w dobre składniki. Otóż zwierają one zdecydowanie mniej błonnika, cynku czy magnezu. Można natomiast powiedzieć, że produkty bez glutenu są znacznie zasobne w cukry proste, które pochodzą z sacharozy czy syropu glukozowo-fruktozowego.
Można więc powiedzieć, że tego typu pieczywo bezglutenowe może być naprawdę dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie tolerują glutenu. Niemniej jednak, jeśli ktoś nie ma problemu z tolerancją tego składnika, to wtedy wcale nie jest to lepsze rozwiązanie od tradycyjnego pieczywa. Warto w tym miejscu wspomnieć o niskiej zawartości składników odżywczych w chlebach bezglutenowych.